Hakkımızda

AnasayfaHakkımızda

Kendini geliştiren, içindeki potansiyeli ve enerjiyi açığa çıkaran kadınlar, öncelikle kendilerine, çocuklarına ve ailelerine, ardından da topluma daha faydalı olacaktır. Kadınların ekonomik hayata katılımı konusunda gerekli bilgi ve becerilerle donanarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesi ve ekonomik kalkınmada aktif rol almaları için desteklenmesi amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Habitat Derneği ve Coca-Cola Türkiye ortaklığında yürütülen Kız Kardeşim Projesi, bu eşitsizliği ortadan kaldırmakta önemli rol oynamış olup 2015-2021 yılları içerisinde 81 ilde yüz yüze ve online olarak gerçekleştirmiş olduğu Kız Kardeşim Projesi eğitimleriyle 70.000 kadına, Öğretmen Akademisi Vakfı iş birliği Yarınım Kız Kardeşim eğitimleriyle 3.590 öğretmen ve 359.000 öğrenciye ulaşmıştır. Ayrıca belirlenen proje illerinde gezici eğitim tırı ile 1.700 kadına ulaşmıştır.

2019  ve 2021 yıllarında gerçekleştirilen Kız Kardeşim Projesi Hibe Programı kapsamında üretici ve yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren girişimci kadınların iş geliştirme süreçlerine destek olmak amacıyla, 41 kadına toplamda 1.040.000 TL’lik iş geliştirme hibe desteği sağlanmıştır.

2022 döneminde Kız Kardeşim Projesi, eğitim içerikleri ve gezici eğitim tırı ile 7.000 kadına ulaşmayı hedeflemektedir. Hibe Programı kapsamında girişimci kadınların iş geliştirme süreçlerinin desteklenmesi amaçlanmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı ile gerçekleştirilecek iş birliği kapsamında “Kadın Kooperatiflerine Yönelik Eğitim Programı” gerçekleştirilecektir. Ayrıca üretici kadınlar ile satın alma günleri, mentorluk programları ve girişimci kadınlar ile ilham buluşmaları organize edilerek kadınlar arasındaki iletişim köprüsünün güçlenmesi desteklenecektir.

Eğitim İçerikleri

Kadınların kişisel mali kaynaklarını doğru yönetebilmeleri ve temel finansal hizmetleri tanımaları amaçlamaktadır.

Kadınların dijital dünya ve internet güvenliği konularında farkındalıklarının artması amaçlanmaktadır.

Ürünlerini sosyal medya aracılığı ile pazarlamak isteyen kadınların, internet reklamcılığı konusunda becerilerinin artması amaçlanmaktadır

Ürünlerini sosyal medya aracılığı ile pazarlamak isteyen kadınların, mobil fotoğrafçılık konusunda becerilerinin artması amaçlanmaktadır.

Bir ürünü alırken ve işlerken tüketiciye daha güvenli bir şekilde ulaştırılması konusunda kadınlara işletmelerinde ve günlük hayatında gıda güvenliği ve lojistik eğitimleriyle farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır

Ürünlerinin satışını gerçekleştirmek isteyen üretici kadınların ürün satışı, iletişimi ve müşteri memnuniyeti konularında farkındalıklarının artırılması amaçlanmaktadır.

İsrafın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumu sebeplerinin gözden geçirilmesi ve engellenmesi konularında farkındalığın artırılması amaçlanmaktadır.

Ürünlerinin sunumunu ve pazarlamasını yapmak isteyen kadınların, ürünlerinin markalaşmasına yönelik tanıtım ve pazarlama stratejileri konularında farkındalıklarının artırılması amaçlanmaktadır.

Proje Amaç ve Hedefleri

Bu proje kapsamında; kadınların, ekonomik hayata katılımları için gereken bilgi ve becerilerle donanarak, toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesinin sağlanması, ekonomik kalkınmada aktif rol almaları için desteklenmeleri ve gıda girişimciliği konusunda farkındalık yaratılması amaçlanmaktadır.

Ödüllerimiz

2021

 • The International CSR Excellence Awards – Equal Opportunities
 • Stevie Awards – Corporate Social Responsibility Program of the Year – in Europe (Bronze)
 • The Hammers Awards – Türkiye’nin En İyi Sosyal Sorumluluk Takımı (Gümüş)
 • 13. KSS Zirvesi Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Ödülleri – Amaç 5: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği (Altın Başarı ve İletişim Jüri Özel)
 • European Excellence Awards – National and Regional Campaigns Turkey
 • İstanbul Marketing Awards – Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Projeler (Altın)
 • Communitas Awards – Excellence in Corporate Social Responsibility Program – Corporate Social Responsibility

2019-2020

 • Altın Pusula – KSS/Eğitim
 • Global CSR Awards – Empowerment of Women
 • Communitas Awards: Excellence in CSR
 • The International CSR Awards – Equal Opportunities
 • Best Business Awards – Best CSR
 • IPRA Golden World Awards – Corporate Communications
 • Mercury Excellence Awards CSR Practices (Honor)
 • The Peer Awards for CSR – Initiatives for Women

2017-2018

 • Felis
 • The Marcom Awards
 • International CSR Awards – Equal Opportunity
 • PR Daily’s CSR Awards – Social Impact (Honorable Mention)
 • Kurumsal Sosyal Sorumluluk Zirvesi – Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Kız Kardeşim Projesi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Habitat Derneği ve Coca-Cola Türkiye ortaklığında  yürütülen Kız Kardeşim Projesi, kadınların ekonomik hayata katılımı konusunda gerekli bilgi ve becerilerle donanarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesi ve ekonomik kalkınmada aktif rol almalarını desteklemeyi amaçlamaktadır.

İletişim
Maslak Mah. Ahi Evran Cad.
No. 6/200 Sarıyer İstanbul
0212 265 33 14