Kız Kardeşim Hibe Programı – Kız Kardeşim Projesi

HİBE PROGRAMI

Kız Kardeşim Projesi, 2015’den beri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Habitat Derneği ve Coca-Cola Türkiye ortaklığında yürütülmektedir. Proje, kadınların bölgesel ekonomik kalkınmada etkin rol almalarının sağlanması, ekonomik hayata katılımı konusunda gerekli bilgi ve becerilerle donanarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesini amaçlamaktadır. 2020 yılının sonuna kadar proje, 81 ilde 100.000 kadına ulaşmayı hedeflemektedir.

2019 yılında ilki düzenlenen Kız Kardeşim Projesi Hibe Programı, gıda girişimciliği üzerine girişimci kadınların iş geliştirme süreçlerine destek olmak amacıyla 30 ilden 11 girişimci kadına 275.000 TL’lik hibe desteği sağlamıştır.

2021 yılında da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Habitat Derneği ve Coca-Cola Türkiye ortaklığında yerel eğitimlere ek olarak Şubat-Nisan ayları içerisinde ikincisi düzenlenecek olan Kız Kardeşim Hibe Programı 4 aşama halinde gerçekleştirilecek. Online başvuruların tamamlanması ardından değerlendirme sürecini takiben yerelde online ön elemeler gerçekleşecek. Kazanan girişimci kadınlar hibe programı kapsamında online eğitim kampına katılarak e-ticaret, ambalajlama, gıda etiketi okuryazarlığı ve işletme yönetimi müfredatlarını içeren bir eğitim alacak ve eğitimin sonunda iş geliştirme hibesi ile destekleneceklerdir.

AMAÇ

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, bütün sektörleri etkilediği gibi üretici, gıda ve yeme & içme sektörünü de derinden etkilemiştir. Bu dönemde özellikle küçük işletme statüsünde olan işletmelerin, faaliyetlerini durdurmaya varan büyük riskler ile karşı karşıya kalmaları beklenmektedir. Kız Kardeşim Projesi kapsamında 81 ilden seçilecek üretici, gıda ve yeme & içme sektöründe çalışan 30 girişimci kadın ve kadın kooperatiflerinin desteklenmesi, ürettikleri lezzetlerin tanıtılması, görünürlük faaliyetlerinin ön plana çıkarılması ve sosyo-ekonomik konumlarının güçlenmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Üretici, gıda ve yeme & içme sektörüne yönelik çalışan, işletme sahibi olan girişimci kadınların ve kadın kooperatiflerinin işletmelerini geliştirebilmeleri için 29 girişimci kadına 25 biner TL ve 1 girişimci kadına 40 bin TL jüri özel ödülüyle toplamda 765.000 TL’lik iş geliştirme hibesiyle desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Kız Kardeşim Hibe Programı Eğitim Kampı; üretici, gıda ve yeme & içme sektörüne yönelik çalışan kadınların ve kadın kooperatiflerin işlerini geliştirmesine katkı sunacak ve onlara markalaşma desteği sağlayacaktır. Girişim hikayelerinin ortaya çıkarılmasının yanı sıra, sürecin sonunda girişimci kadınların eğitimler yoluyla desteklenmesi sağlanacaktır.

UYGULAMA

Kız Kardeşim Hibe Programı 4 aşamadan oluşacaktır.

Kizkardesim.net web sitesi üzerinden online eğitimleri tamamlayan üretici, gıda ve yeme & içme sektöründeki girişimci kadınlar web sitesinden aldıkları sertifika ile online olarak başvuru yapabilecektir.

kizkardesim.net  üzerinden eğitimlerini tamamlayan işletme sahibi kadınlar online olarak başvurularını gerçekleştirdikten sonra teknik elemeden geçeceklerdir.

İl bazlı en yüksek puanı alan katılımcılar, çevrim içi gerçekleştirilecek Hibe Programı eğitim kampına davet edilecektir.

2 gün sürecek olan kamp, kadınlara yönelik hızlandırıcı eğitimler gerçekleştirilecektir.

Final jüri değerlendirmesinde, hibe alma kriterlerine göre en yüksek puanı alan 30 girişimci kadın, iş geliştirme hibesi almaya hak kazanacaktır. Hibe Kampı’nın son gününde online ödül töreni yapılarak tanıtımları gerçekleştirilecektir.

 • kizkardesim.net üzerinden eğitimleri tamamlamış olmak,
 • 81 ilin birinde restoranı/lokantası, yeme & içme sektöründe işletmesi olan,  üretici, gıda ve yeme & içme sektörüne yönelik üretim yapan,
 • Yeme & İçme sektöründe hizmet veren kadın kooperatifleri,
 • Yanında en fazla 5 kişi çalıştıran (SGK’lı),
 • İşletme/lokantasının başka şubesi olmayan,
 • İşini büyütmek isteyen, bu motivasyona sahip ve öğrenmeye açık olan,
 • İşletme, lokanta, küçük işletme sahibi kadınlar başvurularını gerçekleştirebilirler.
 • 2019 Yılı ve öncesinde kurulmuş işletme, lokanta, küçük işletme sahibi kadınlar ve kadın kooperatifleri başvurularını gerçekleştirebilir.

 

**Katılımın ön şartı, işletmenin girişimci kadına ait olması ya da imza yetkisinin bir kadına ait olmasıdır.

 • Kız Kardeşim Hibe Programı başvurusunu eksiksiz tamamlaması.
 • İşletmesi ya da kooperatifine, gıda sektöründe bulunan en az 3 girişimci kadından hizmet alması,
 • Hizmet aldığı girişimci kadınların kizkardesim.net adresinden eğitimleri tamamlamış olması ve sertifikalarının başvuru formunda belirtilmesi,
 • Hizmet alınan girişimci kadınların ad, soyad, adres ve iş yeri sicil numara bilgilerinin alınması,
 • Hizmet alınan girişimci kadınların, hizmet aldıklarına dair fatura vb. beyannamenin başvuru formunda iletilmesi,
 • Evde üretim yapan kadından hizmet alınıyorsa, üretici kadının gıda güvenliği belgesi ve vergi muafiyet belgesi beyanının tarafımıza başvuru formunda iletilmesi.
 • 2019 Yerel Lezzet kazananları
 • Coca-Cola Meşrubat Pazarlama Danışmanlık Sanayi ve Ticaret A.Ş, Coca-Cola İçecek A.Ş., Coca-Cola Satış ve Dağıtım A.Ş. ve Mahmudiye Kaynaksuyu LTD ŞTİ. çalışanları,
 • Habitat Derneği çalışanları,
 • Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) çalışanları,
 •  TOBB İl KGK İcra Komitesi Başkanları ve değerlendirme jürisinde bulunacak kişiler hibe programından muaftır.

Başvuru formuna iletişim bilgilerinizi eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.

***Hibe başvurunuzu ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

***Yukarıda yer alan bütün aşamalar ücretsiz olarak Kız Kardeşim Projesi tarafından organize edilecektir.

***Eğitimleri almaya hak kazanan kadınlardan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Her türlü sorunuz için; kizkardesim@habitatdernegi.org adresine mail atabilir ya da 05498257939 numarayı arayabilirsiniz.